Akné

Akné je ochorenie mazových žliaz, ktoré postihuje najmä mladistvých menej často aj dospelých v rôznych vekových kategóriach. 

V puberte sa začínajú v tele produkovať hormóny, ktoré spôsobujú zväčšenie mazových žliaz. Je to normálna súčasť vývoja tela v puberte. U ľudí postihnutých s akné sú však mazové žľazy stimulované týmito hormónmi k nadmernej produkcii kožného mazu. Baktérie vyvolávajúce akné (odborne Propionibacterium acnes) sú bežne prítomné u každého človeka. U ľudí postihnutých s akné sa však rozmnožujú nadmerne. Nadbytok baktériami zmeneného kožného mazu nachádzajúceho sa pri vyústení kožného póru vedie ku postupnému hrubnutiu pokožky v tomto mieste. Nakoniec sa tu vytvorí kožná zátka a pór sa upchá. Táto zátka sa nazýva komedo. Toto štádium akné nazývame nezápalové. Tieto nezápalové prejavy akné sa môžu sami vyhojiť, pretrvávať rôzne dlho, no môžu prejsť do zápalového štádia a vznikajú červené nahnisané vyrážky (odborne papuly a pustuly).V priestore pod upchatým kožným pórom sa baktérie nadmerne množia, upchatie póru môže sťažovať odtok mazu, ktorý sa tvorí v nadmernom množstve,až v konečnom dôsledku dôjde ku uvoľneniu množstva baktérií do okolitej kože, ktorá sa zapáli. Výsledkom po zápalových prejavoch akné sú jazvy. Po akné vznikajú najčastejšie jazvy v dôsledku straty tkaniva. V závislosti od veľkosti straty tkaniva sa v konečnom dôsledku môžu vyhojiť takmer bez stopy až po rôzne veľké  jamky na koži.

akné može byť ľahkej formy alebo závažné tzv. konglobujúce s jazvovatením a výrazným zápalom kože tváre, chrbáta a hrudníka. V prípade výrazného postihnutia je dôležité včas navštíviť ambulanciu dermatológa, realizovať potrebné vyšetrenia a nasadiť vhodnú liečbu. 

Liečba by mala zasiahnuť čo najviac vyvolávajúcich príčin akné.  Počet baktérii sa dá významne znížiť lokálnymi prípravkami napr. benzoylperoxidom, kyselinou azelainovou, tretinoinom, erytromycinom, klindamycinom alebo celkovo podávanými antibiotikami.  Upchaté póry (uhry, komedá) sú najrýchlejšie odstránené odborným kozmetickým ošetrením - odborným čistením. V prevencii vzniku upchatých pórov sa významne uplatňujú lokálne prípravky napr. s obsahom látok príbuzných vitamínu A (tretinoin, adapalen, isotretinoin). Ťažké formy akné dokážeme liečiť celkovo podávanými antibiotikami alebo pripravkami na báze vitaminu A vo vhodnej kombinácii  s lokálnou liečbou. Pri celkovej terapii je potrebné chodiť pravidelne na kontrolné vyšetrenia s odbermi krvi , liečba trvá od 6 do 8 mesiacov a zvyčajne vedie k úplnému zhojeniu prejavov. Pri niektorých hormonálne podmienených akne prejavoch môže pomôcť aj nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

Úprava životosprávy, pravidelná starostlivosť o pleť, správne ošetrovanie vedú k rýchlemu zmierneniu prejavov a úprave stavu.