Botulotoxín

Botulotoxín je látka produkovaná bakteriou Clostridium botulinum. Tento toxín je schopný obmedzovať pohyb v svaloch, čím dochádza k ich uvoľneniu a relaxácii. Najskor sa využíval v očnom lekárstve a v neurologii pri liečbe svalovách porúch. V dermatologii sa používa v minimálnych a veľmi zriedených koncentráciach, má dvojaké využitie. Ako možnosť ovplyvnenia tvorby mimických vrások tváre, alebo ako prostriedok na obmedzenie nežiaduceho potenia.

Aplikácia botulotoxínu (botox, dysport) je minimálne bolestivá procedúra, pri samotnom vpichu cítiť len slabé štipkanie. Účinok sa dostaví po 48 - 72 hodín, je postupný tak, ako aj postupné odoznievanie účinku (po prvej aplikácii botulotoxínu je efekt asi 3 - 4 mesiace). Opakovaním sa efekt liečby predlžuje, čo je dosiahnuté aj tým, že si postupne odvyknete používať určité svalové skupiny tváre.

Najčastejšie miesta použitia sú vrásky v hornej polovici tváre-čelo, medziobočie vráska hnevu, okolie očí, menej často drobné vrásky okolo pier.

Pri použití pre obmedzenie potenia sa používa botulotoxín vo vyššej dávke, a preto aj cena za ošetrenie je vyššia. Používa sa na aplikáciu do podpazušia, pri potení dlaní alebo plosiek na nohách. Tu efekt pretrváva podľa lokality a typu potenia od 9 - 12 mesiacov.

Bezprostredne po ošetrení je koža v mieste vpichu mierne zaružovená a opuchnutá, do 20 min. tieto zmeny vymiznú. Ak sa rozhodnete pre ošetrenie botulotoxínom, pamätajte na to, že po ošetrení je treba dodržiavať určitý režim (4 hodiny neležať, bez namáhavého cvičenia do 24 hodín). Tento zákrok sa nevykonáva u tehotných, dojčiacich žien, ako aj pri existujúcom neurologickom ochorení, užívaní antibiotík a infekcii kože v mieste vpichu.